М’язова дистрофія Дюшенна (МДД) —
рідкісне захворювання, що потребує підтримки дихання.
У вересні відзначається Всесвітній день поінформованості про м'язову дистрофію Дюшенна.
М’язова дистрофія Дюшенна (МДД) — це важке, прогресуюче рідкісне генетичне захворювання, що пов'язано з Х-хромосомой та призводить до виснаження м’язів, труднощів з рухом і, зрештою, до необхідності штучної вентиляції легенів і передчасної смерті.
МДД є найпоширенішим і найважчим типом м'язової дистрофії з частатою 1 на 3600 – 6000 новонароджених хлопчиків та поширеністю 10 випадків на 100 000 чоловіків.
Вона спричинена мутаціями в гені ДНК, що призводить до дефекту білка дистрофіну, та, в свою чергу, до прогресуючої слабкості та втрати м'язових волокон у скелеті, діафрагмі та серці. Відсутність нормально функціонуючого дистрофіну призводить до крихкості м’язів, тобто м’язова травма виникає, коли м’язи скорочуються або розтягуються під час простих звичайних рухів. У міру прогресування м’язового пошкодження сполучна тканина та жир замінюють м’язові волокна.
Найбільш ранніми симптомами є труднощі з підйомом по сходах, часті падіння; ці симптоми з’являються у дітей з МДД приблизно у віці 2–3 років. Більшість пацієнтів втрачають здатність ходити і колісного візка приблизно у віці 10–12 роківб а у пізньому підлітковому віці потребують штучної вентиляції легень. Без оптимального догляду хлопці із МДД помирають у віці біля 20 років від серцевої та/або дихальної недостатності.
Поліпшення функцій, якості життя та довголіття пацієнтів із МДД можливо досягнути за умов мультидисциплінарного підходу до лікування. Мультидісциплінарна допомога включає:
- робоча група з міркувань оцінила оцінки та втручання, що використовуються в управлінні діагностикою;
- гастроентерологія та дієтологія, реабілітація, нервово-м'язова, психосоціальна, серцево-судинна, респіраторна;
- ортопедичні та хірургічні аспекти МДД. Ці рекомендації, подані у двох частинах, призначені для широкого загалу;
- цілий ряд практиків, які доглядають за людьми з МДД. Вони забезпечують основу для розпізнавання мультисистеми;
- первинні прояви та вторинні ускладнення МДД та для надання скоординованої міждисциплінарної допомоги;
- у частині 1 цього огляду ми описуємо методи, використані для створення рекомендацій, і загальну перспективу;
- щодо догляду, фармакологічного лікування та психосоціального менеджменту;
Низка методів лікування, які спрямовані на відновлення відсутнього білка дистрофіну або лікування вторинної патології, отримали схвалення регуляторних органів, а багато інших знаходяться на стадії клінічної розробки.
Поліпшення респіраторної допомоги пацієнтам з МДД значно збільшило очікувану тривалість життя.
- регулярну оцінку дихальної функції, особливо після втрати здатності рухатися.
- апаратну та мануальну допомогу відкашлюванню та очищенню дихальних шляхів
- механічну вентиляцію легенів у пацієнтів з гіповентиляцією
Симптоми нічної гіповентиляції, такі як ранкові головні болі, втома, анорексія та часті нічні пробудження, повинні викликати занепокоєння батьків/доглядальників та медичних фахівців та спонукати на проведення дослідження сну для виявлення та корекції цієї проблеми. У клінічних дослідженнях продемонстровано, що неінвазивна вентиляція легень і апаратна допомога відкашлюванню, які проводяться спеціально підготовленими лікарями та респіраторними терапевтами, призводили до більш сприятливих результатів і збільшення виживання на 50 – 53% порівняно з інвазивним лікуванням.
Література
- Duan D, Goemans N, Takeda S, Mercuri E, Aartsma-Rus A. Duchenne muscular dystrophy. Nat Rev Dis Primers. 2021 Feb 18;7(1):13. doi: 10.1038/s41572-021-00248-3.
- Birnkrant DJ, et al. DMD Care Considerations Working Group. Diagnosis and management of Duchenne muscular dystrophy, part 2: respiratory, cardiac, bone health, and orthopaedic management. Lancet Neurol. 2018 Apr;17(4):347-361. doi: 10.1016/S1474-4422(18)30025-5.
- Ishikawa Y, et al. Duchenne muscular dystrophy: survival by cardio-respiratory interventions. Neuromuscul Disord. 2011 Jan;21(1):47-51. doi: 10.1016/j.nmd.2010.09.006.
- Eagle M, et al. Survival in Duchenne muscular dystrophy: improvements in life expectancy since 1967 and the impact of home nocturnal ventilation. Neuromuscul Disord. 2002 Dec;12(10):926-9. doi: 10.1016/s0960-8966(02)00140-2. PMID: 12467747.