Кашель та відкашлювач:
збереження здоров'я через ефективні методи легеневого очищення

Кашель та відкашлювач: збереження здоров'я через ефективні методи легеневого очищення

Захворювання нервово-м'язової системи може виникати як первинне чи вторинне ураження моторних одиниць, таких як мотонейрони спинного мозку, корінці нервів, периферичні нерви, нервові з'єднання та м'язові волокна, що в результаті призводить до порушення м'язових функцій. Більшість захворювань з первинним ураженням має генетичну передачу. Ці захворювання можуть проявлятися в гострій або прогресуючій формі та виявлятися при народженні чи у подальшому житті. Незважаючи на те, що дихальні м'язи можуть бути пошкоджені різними способами (щодо розташування та інтенсивності), порушення дихання в більшості випадків є серйозним ускладненням. Проблемами для пацієнтів з нервово-м'язовими захворюваннями в Україні є відсутність діагностики, помилкова діагностика, важкість отримання лікування та відсутність компенсацій за лікування.

Однією з основних причин смерті таких пацієнтів є серйозні соматичні порушення, такі як недостатність кровообігу та дихальна недостатність, які викликаються слабкістю мускулатури грудної клітини та обмеженням її участі в фізіології дихання. Тому у пацієнтів виникають проблеми з кашлем, що, на жаль, мають вирішальне значення для прогнозу та якості життя. Порушення кашлю можна легко підозрювати, спостерігаючи за зовнішніми ознаками, коли пацієнт не може ефективно відкашлюватися, або коли ми чуємо, що мокротиння не може вийти з легень, призводячи до значних труднощів та страждань. У таких випадках використовуються різні методи видалення мокротиння в клінічних умовах, проте вдома одним з найбільш популярних і ефективних залишається використання відкашлювача.

Кашель

Кашель

Кашель представляє собою природний механізм, який допомагає організму очиститися від різних факторів, таких як бактеріальне зараження, мокрота, пил, дрібні частинки та інші забруднення. Порушення цього природного механізму відкашлювання з різних причин може викликати серйозні проблеми зі здоров'ям.

Щоб викликати кашель, людині необхідно здійснити швидкий та енергійний вдих, за яким слідує ще більш енергійний видих. Процес кашлю можна розглядати більш детально. Він включає кілька етапів:

 • глибокий вдих, зазвичай до максимального обсягу легень,
 • закриття гортані,
 • активація м’язів видиху,
 • і останній етап — різке відкриття гортані, що супроводжується виведенням повітря та зазвичай великої частини мокротиння, яке накопичилося в легенях під час різкого видиху.

У пацієнтів із нервово-м’язовими захворюваннями, як правило, всі аспекти кашлю порушені: відсутність глибокого вдиху, недостатній різкий видих, неефективна робота гортані, а також погана координація між роботою гортані та актом дихання. Таким чином, порушення кашлю у цих пацієнтів є складними та багатокомпонентними, і для їх лікування необхідно розуміти, як відновити та підтримати кожен з компонентів цього процесу.

Багатьох доглядачів і хворих турбує питання: чи необхідно використовувати відкашлювач, якщо немає труднощів з відкашлюванням мокроти, якщо інфекції не виникають часто і якщо відновлення відбувається швидко. Показник пікової швидкості кашлю вимірюється в літрах за хвилину. Дослідження пікової швидкості кашлю для різних вікових груп, особливо для тих, хто має нервово-м'язові захворювання, є фрагментарним і різним, але можна узагальнити, що показник менше 180 літрів на хвилину є критичним для функції кашлю. Зазвичай, коли пікова швидкість кашлю менше 180 л/хв, використання відкашлювача може бути необхідним для ефективного відновлення функції кашлю. Якщо показник коливається від 180 до 270 літрів в хвилину, це вказує на порушення функції кашлю, і може знадобитися менш інтенсивний метод відновлення функції кашлю, такий як використання мішка Ambu або ручне стискання грудної клітини. Якщо пікова швидкість кашлю перевищує 270 літрів в хвилину, використання відкашлювача, як правило, не є необхідним для таких пацієнтів.

Механічна інсуфляція-ексуфляція (відкашлювання), використовуючи відкашлювач, є методом терапії, що включає в себе видалення мокротиння шляхом створення поступового позитивного тиску в дихальних шляхах, за яким слідує різкий перехід до розрідження. Ця швидка зміна тиску створює ефективний потік повітря при видиху, що емулює природний кашель. Перепад тиску сприяє природному процесу відкашлювання та виведенню мокротиння.

Пацієнти, у яких відсутній або ослаблений рефлекс кашлю, використовують відкашлювач як неінвазивний пристрій для очищення дихальних шляхів. Цей пристрій емулює кашель, роблячи його ефективним, імітуючи природні процеси захисної реакції організму на обструкцію бронхів і легень мокротинням. Нагромадження мокротиння сприяє розвитку запальних захворювань, таких як бронхіти та пневмонія, ініційованих подібним етіологічним фактором. З використанням відкашлювача пацієнт може провести процедуру очищення, що забезпечить зручне відновлення здоров'я як у лікувальних установах, так і вдома.

Використання відкашлювача виключає необхідність введення дренажного катетера у дихальні шляхи для очищення від трахеобронхіального секрету. Цей неінвазивний метод, реалізований за допомогою пристрою, мінімізує неприємності для пацієнта і ризик інфікування під час процедури. Важливо відзначити, що в практиці для пацієнтів з нервово-м'язовими захворюваннями використання відкашлювача є найефективнішим способом видалення мокротиння, яке організм самостійно не може вивести, навіть за допомогою регулярної глибокої санації (відсмоктування з використанням вакуумного (електро)відсмоктувача).

Довголітня практика підтверджує, що терапія з використанням механічної інсуфляції-ексуфляції є особливо корисною для хворих на нервово-м'язові захворювання, які супроводжуються прогресуючими порушеннями функції дихання. Цей метод виявився ефективним і безпечним для видалення секрету з дихальних шляхів у пацієнтів з подібними порушеннями.

Механічна інсуфляція-ексуфляція також зменшує кількість епізодів дихальної недостатності, особливо в разі наявності інфекцій у дихальних шляхах. Це допомагає зменшити число госпіталізацій і скоротити тривалість перебування в лікарні. Цей метод терапії слід розглядати як обов'язковий у випадках дуже слабких дітей, у тих, у кого втрачена бульбарна функція, і у тих випадках, коли інші неінвазивні методи виявилися неефективними.

Відкашлювач

Відкашлювач

Відкашлювач представляє собою пристрій, який, нестворюючи жодних складнощів, може бути використаний у домашніх умовах після правильного налаштування лікарем. Цей пристрій вважається простим і водночас складним, проте його використання, якщо пацієнт вже потребує респіраторної підтримки чи навіть неінвазивної вентиляції легень, стає обов'язковим.

Відкашлювач складається з механічного блоку, який відповідає за нагнітання та видалення повітря з негативним тиском, а також з'єднувальних трубок з фільтром і маскою.

Важливо відзначити, що відкашлювач є абсолютно безпечним для здоров'я людини, одночасно ефективно вирішуючи поставлені завдання. Він має автоматичний режим, який синхронізується з дихальними актами пацієнта, або ручний режим для регулювання рефлекторних актів. Зазвичай пацієнти легко переносять маніпуляції, не відчуваючи неприємностей чи дискомфорту. Функція Cough-Trak дозволяє апарату автоматично адаптуватися до паттерну дихання пацієнта, забезпечуючи комфорт і ефективність терапії.

Більшість моделей пристроїв працюють від акумуляторів, що підвищує зручність їх використання. Акумулятори заряджаються від електромережі у режимі очікування.

Деякі пристрої можуть бути підключені до комп’ютера і мають можливість реєструвати дані за допомогою спеціального програмного забезпечення. Це може включати відстеження дихального об’єму, пікового потоку кашлю та насиченості крові киснем, яке може відображатися як на екрані пристрою, так і на екрані особистого комп’ютера.

При використанні відкашлювача, особливо якщо його використовують кілька пацієнтів, або навіть при індивідуальному використанні, рекомендується застосовувати антибактеріальні фільтри. Для оптимальної ефективності відкашлювача підходить тонкий фільтр, і немає потреби використовувати спеціально товсті фільтри.

Апарат може бути оснащений мундштуком або герметичною маскою, залежно від потреб пацієнта. Для відкашлювача застосовується стандартна анестезіологічна маска, ідентична тій, яку використовують з мішком Амбу. Розмір маски підбирається враховуючи антропометричні особливості обличчя для забезпечення щільного прилягання під час процедури. При наявності відповідної функції пристрій може бути також використаний через спеціальний пневможилет. Також можливе інвазивне використання через ендотрахеальну або трахеостомічну трубку.

З'єднання відкашлювача з маскою здійснюється за допомогою 22-міліметрового контуру, який є стандартним для будь-якого пристрою штучної вентиляції легень. Для роботи можна використовувати контур, вироблений будь-яким виробником витратних матеріалів для апаратів штучної вентиляції легень.

Функції інтрапульмональної та екстрапульмональної перкусії, які додаються до відкашлювачів, значно розширюють їхню ефективність, об'єднуючи три пристрої в одному:

 1. Автоматичний відкашлювач;
 2. Пристрій для інтрапульмональної перкусії через маску;
 3. Апарат для екстрапульмональної перкусії, який здійснюється за допомогою віброжилета.

Компактні розміри і легка вага сучасних відкашлювачів (лише 3,8 кг) забезпечують зручність транспортування та можливість використання пристрою в будь-яких умовах.

Основні прийоми використання відкашлювача в домашніх умовах

Основні прийоми використання відкашлювача в домашніх умовах

На панелі керування, будь то електронна чи механічна, відображаються різноманітні параметри відкашлювача, такі як параметри видиху, параметри вдиху, пауза між видихом і наступним вдихом і інші важливі показники. Після налаштування цих параметрів користувач обирає між автоматичним або ручним режимом і запускає прилад безпосередньо в режим терапії. Для забезпечення ефективного відкашлювання маска утримується рукою та наноситься на рот і ніс пацієнта.

Загальні параметри, які можуть бути встановлені в залежності від функцій моделі:

 • Тиск вдиху + (1 – 70 см) H2O, тиск видиху – (1 – 70 см) H2O;
 • Високочастотні осциляції на вдиху і видиху для "відбивання" мокротиння 0-20 Гц, 1-10 см H2O;
 • Інтра/екстрапульмональна перкусія з частотою 1-780 циклів в хвилину;
 • Тривалість вдиху/видиху/паузи 0-5 сек.;
 • 3 рівні дихального потоку: Низький / Середній / Високий;
 • Робота з маскою, мундштуком, трахеостомічною трубкою, віброжилетом (залежно від моделі).

Показання до застосування

 • Спінальна м’язова атрофія
 • М’язова дистрофія
 • Аміотрофічний бічний склероз
 • Міастенія gravis
 • Синдром Гієна-Барре
 • Розсіяний склероз
 • Травми спинного мозку
 • Емфізема
 • Кістозний фіброз
 • Будь-який інший неврологічний розлад з частковим паралічем респіраторних м’язів.

Протипокази:

 • Бульозна емфізема або емфізема середостіння (пневмомедіастанум)
 • Схильність до пневмотораксу
 • Недавні баротравми

Подивитись інші

Скільки буде коштувати перебування пацієнта на домашній вентиляції легень: аналіз експертів кампанії “ДИХАТИ”
Скільки буде коштувати перебування пацієнта на домашній вентиляції легень: аналіз експертів кампанії “ДИХАТИ”
Детальніше
Всесвітній день руху для здоров'я та респіраторна підтримка: Дбайте про свої легені, рухаючись!
Всесвітній день руху для здоров'я та респіраторна підтримка: Дбайте про свої легені, рухаючись!
Детальніше
Команда адвокаційної кампанії «ДИХАТИ» надіслала заявку до Міністерства охорони здоровʼя України
Команда адвокаційної кампанії «ДИХАТИ» надіслала заявку до Міністерства охорони здоровʼя України
Детальніше
Представники адвокаційної кампанії «Дихати» взяли участь у міжнародній гуманітарній конференції «Нова медицина – разом»
Представники адвокаційної кампанії «Дихати» взяли участь у міжнародній гуманітарній конференції «Нова медицина – разом»
Детальніше
Сила дихання: Респіраторна підтримка при орфанних захворюваннях
Сила дихання: Респіраторна підтримка при орфанних захворюваннях
Детальніше
Дихання життя: Як психологічна допомога рятує життя людей з респіраторною підтримкою
Дихання життя: Як психологічна допомога рятує життя людей з респіраторною підтримкою
Детальніше
Респіраторний ацидоз: розкриття симптомів та важливість респіраторної підтримки
Респіраторний ацидоз: розкриття симптомів та важливість респіраторної підтримки
Детальніше
Еволюція дихального моніторингу: історія та перспективи транскутанної капнографії
Еволюція дихального моніторингу: історія та перспективи транскутанної капнографії
Детальніше
Підсумки роботи інформаційної кампанії «ДИХАТИ» за 2023 рік
Підсумки роботи інформаційної кампанії «ДИХАТИ» за 2023 рік
Детальніше
Хропіння: змагання зі звуками ночі та шлях до здорового сну
Хропіння: змагання зі звуками ночі та шлях до здорового сну
Детальніше
Дихальна гімнастика: вдихай енергію, видихай стрес
Дихальна гімнастика: вдихай енергію, видихай стрес
Детальніше
Магія Сну: відкриваючи таємницю найзагадковішого часу доби
Магія Сну: відкриваючи таємницю найзагадковішого часу доби
Детальніше
Вплив ожиріння на дихальну систему: роль та потреба у респіраторній підтримці
Вплив ожиріння на дихальну систему: роль та потреба у респіраторній підтримці
Детальніше
Команда адвокаційної кампанії «ДИХАТИ» провела пресконференцію у Києві
Команда адвокаційної кампанії «ДИХАТИ» провела пресконференцію у Києві
Детальніше
Адвокаційна кампанія «ДИХАТИ»: респіраторній підтримці в Україні - бути!
Адвокаційна кампанія «ДИХАТИ»: респіраторній підтримці в Україні - бути!
Детальніше
Що таке мʼязова 
дистрофія Дюшенна?
Що таке мʼязова 
дистрофія Дюшенна?
Детальніше